РЕХАБИЛИТАЦИЯ СЛЕД ОПЕРАТИВНО ОТСТРАНЯВАНЕ НА ДИСКОВА ХЕРНИЯ

РЕХАБИЛИТАЦИЯ СЛЕД ОПЕРАТИВНО ОТСТРАНЯВАНЕ НА ДИСКОВА ХЕРНИЯ

Всеки ден човешкият гръбнак е подложен на сериозни натоварвания, силен стрес и травми от всякакъв произход. Факт е, че поясната област е най-мобилният сегмент, с най- голямо аксиално натоварване, което увеличава рискът от увреда точно там. Именно такава е дисковата херния. Тя е заболяване, при което в междупрешленните дискове настъпват различни изменения – както чисто дегенеративни, така и травматични, и комбинирани. Симптомите са продължителна болка в кръста и по хода на засегнатия нерв, както и нарушения в сетивността или силата на мускулите в автономната зона на нерва, изтръпване и слаби рефлекси на долните крайници. Операция за премахване на дискова херния се прави, тогава, когато консервативните терапевтични методи не облекчават състоянието на болния и въпреки лечението, няма резултат. Основни проблеми, които може да реши една такава операция, са силната болка, изтръпвне, мравучкане, парене, пареза (мускулна слабост) 

Защо е необходима рехабилитация в следоперативния период? 

Когато дисковата херния е с усложнение или не се повлиява от консервативното лечение се предприема оперативно такова. При него-било то миниинвазивна процедура или класическа операция за премахването на хернията, целта е да се предотврати притискането на нервното коренче. Точно тук е мястото на следоперативната рехабилитация, която се явява важен аспект, за възстановяването на вече освободената нервна структура. Тя се състои в кинезитерапевтични прийоми, имащи за цел да възстановят мускулната сила както на засегнатия крайник, така и на лумбалната мускулатура. Това се постига с комбинация от медикаменти, подобряващи състоянието на периферната нервна система, медицински фитнес и някои физиопроцедури, подобряващи проводимостта на засегнатия периферен нерв. 

С провеждането на рехабилитация се цели: 

  • Да се предотвратят усложненията и се намали рискът от рецидив; 
  • Да се премахне болката; 
  • Да се възстановят уменията за самообслужване;
  • Да се нормализират функциите на гръбначния стълб; 
  • Да се възстанови правилната походка 

Каква рехабилитация се прилага след операцията? 

За постепенното възстановяване, кинезитепаревтите прилагат методи за рехабилитация, подбрани индивидуално и съобразно типа херния и обема на интервенцията. Разработената програма обикновено се състои от степенувани по трудност упражнения с фокус върху укрепването на гръбначния стълб, постурален контрол и изграждане на мускули. 

Усилията на рехабилитаторите се съсредоточават особено интензивно при пациенти с мускулна и костна структура, които не са на желаното ниво. Целта е да се укрепят мускулите, за да бъдат стабилизирани костите и ставите в лумбалната област. Укрепването на мускулите и гръбначния стълб е важно, за да се предотврати рецидив. Продължителността на рехабилитацията може да бъде от 3 до 8 седмици, в зависимост от състоянието. След периода на възстановяване повечето пациенти могат да възобновят нормалното извършване на обичайните си дейност, като е важно да се отбележи, че най- засегнатите групи пациенти са хора, които работят тежък физически труд или другата крайност-хора, работещи часове наред седнали пред компютъра, шевната машина или управляващи МПС и селскостопански машини, причиняващи сътресения и вибрации на тялото. 

Често погрешно се практикува физиотерапия с процедури, имащи локален загряващ или съдоразширяващ ефект, което причинява оток на нервните коренчета и засилване на болките. Акцентът на следоперативното възстановяване трябва да пада върху лечебната физическа активност. Опитни кинезитерапевти изготвят програма с упражнения, съобразени с възможностите на пациента и обхвата на операцията, които стават част от начина му на живот. В комбинация с медикаменти съдържащи габапентин, витамини, Нивалин, спазмолитици и НПВС се постигат добри и трайни резултати при лечението на дисковите хернии, придружени от пареза на двигателен нерв. Много важно условие за бързото възстановяване на оперираните пациенти е внимателно и правилно да спазват указанията дадени им от кинезитерапевта. Необходимо е упражненията да се изпълняват ежедневно.