Остеопороза
Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания.
Костната тъкан е изградена от: органична част, съдържаща предимно белтъчни вещества и от неорганична, съставена главно от калциеви соли. На белтъчната част костта дължи своята еластичност и здравина, а на калциевите соли – своята твърдост.
Рискови фактори, които не могат да бъдат избегнати:
- комплексно инжекционно лечение (епидурални, трансфораминални, интервертебрални и сакроилиачни, суперселективен коренчев блок) с кортикостероиди, анестетици, хиалуронова киселина.
- състояние след менопауза или ранна менопауза (настъпила преди 43г. възраст по естествен път или след оперативно отстраняване на яйчниците), при което се наблюдава най-разпространеният вид остеопороза със счупвания на прешлените и на долната трета на предмишницата;
- наличие на определени заболявания – захарен диабет, Базедова болест, ревматоиден артрит, хронични чернодробни и бъбречни заболявания, левкози и други;
- продължително лечение с медикаментозни средства, увреждащи костната структура – кортикостероиди, антиепилептични лекарства, тиреоидни хормони и други;
- наследственост;
- грацилно телосложение, характеризиращо се с фина костна структура, нисък ръст и поднормено тегло-под 56 кг;
- хора от бялата или азиатската раса.
Рискови фактори, които могат да бъдат избегнати:
- недостатъчен внос на калций и витамин Д с храната – ниският прием на калций с храната води до загуба на костно вещество, а на витамин Д – до намаленото му усвояване от червата;
- заседнал начин на живот – липсата на физическо натоварване отслабва костите и ускорява загубата на минерали в тях;
- тютюнопушене – никотинът в цигарите потиска синтезата на ново костно вещество;
- прекомерна консумация на кафе (над 5 чаши дневно), готварска сол, черен чай, злоупотреба с алкохол – тези нездравословни навици водят до увеличено отделяне на калция чрез бъбреците и до загуба на костно вещество;
- небалансирано белтъчно хранене – прекомерният или недостатъчен внос на белтъчини ускорява процеса на костна загуба;
- остър и хроничен психоемоционален стрес – адреналинът, който се отделя по време на силен стрес, извлича калция от костите и води до минералното им обедняване; този процес може да се развие в рамките на седмици и дори дни!
Най – честите последствия на остеопорозата са:
- БОЛКИ в гърба и кръста с хроничен характер, които се изострят при физическо натоварване;
- ДЕФОРМАЦИИ на скелета;
- НАМАЛЯВАНЕ на ръста;
- НАМАЛЕНА трудоспособност;
Диагнозата “ОСТЕОПОРОЗА” може да се постави още в предфрактурния стадий чрез:
- остеодензитометрия – количествен метод за оценка на минералната плътност на костта, чрез който може да бъде определен рискът от патологични фрактури;
- рентгенография, която е подходяща за поставяне на диагноза в по-късен стадий на заболяването;
- биохимични изследвания за определяне на съдържанието на калция, фосфора и калций-регулиращите хормони в кръвта.
Профилактиката на остеопорозата включва:
Здравословно хранене чрез:
- ежедневна употреба на мляко и млечни продукти;
- консумация на риба, пресни плодове и зеленчуци, зелени подправки, ядки, минерална вода;
- консумация на храни, богати на фитоестрогени – соя, бобови растения и зърнени храни, които са особено подходящи са за жени в напреднала възраст;
- приемане с храната на калций, фосфор, витамини (Д, С, В6, К, фолиева киселина), минерални вещества (магнезий, бор, цинк, мед, манган, силиций), които спомагат за изграждането и поддържането на нормална костна тъкан.
Движение, допринасящо за развиване на основните качества на костите – якост, гъвкавост, устойчивост и издръжливост чрез:
- ежедневни физически упражнения с умерено натоварване;
- ходене пеша над 5 – 6 км дневно.
Всекидневната двигателна активност помага на костите много повече, отколкото едни час активно спортуване 2 – 3 пъти седмично!
Достатъчно пребиваване на открито през слънчевите дни:
- излагането на слънце в продължение на 10 – 15 минути през деня е достатъчно за да се образува витамин Д в организма, който е абсолютно необходим за изграждането на костната тъкан.
Ограничаване и намаляване до минимум на нездравословните навици и привички: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, прекомерна консумация на кафе, захар, готварска сол.
Хормонална профилактика на жените в менопауза, която се провежда задължително след лекарска консултация и гинекологичен преглед.
Лечение
Лечението на остеопорозата е комплексно и се провежда с хормонални, антирезорбтивни, анаболни и агенти с двоен механизъм на действие. Златният стандарт при лечението остават бифосфонатите.
Когато са настъпили усложнения, най-често фрактури на прешлени, правилното решение в голям процент от случаите е кифопластика или вертебропластика.